22.11.2017

Spotkanie w Rumunii

Młodzież ZSP 3 z programu Erasmus+  w Rumunii

12 października, godzina 12.00. Gniezno żegna nas ulewnym deszczem a my pełni entuzjazmu i oczekiwań wyruszamy w podróż do Rumunii. Co wiemy o tym kraju? Stolica to Bukareszt, walutą jest Lej, Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 roku a symbolem popkultury legendy o Drakuli. Krajobraz, ludzie, obyczaje i kuchnia pozostają dla nas zagadką do odkrycia.

Rumunia wita nas wspaniałą i słoneczną pogodą oraz temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza. Co lepsze, takie warunki panowały przez cały czas naszego pobytu i zdecydowanie pozwoliły naładować nam nasze „baterie”. W czasie całego pobytu mieliśmy okazję poznać dwa oblicza Rumunii, to naturalne, położone wysoko w malowniczych górach, oraz to współczesne, w mieście łączącym dawną i nowoczesną architekturę. Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ Oradea, w której mieścił się nasz hotel i spędziliśmy większość wolnego czasu, to bardzo „zachodnioeuropejskie” miasto. Z jednej strony tętniące życiem, za sprawą studentów, również zagranicznych i wypełnionych nimi klubów i restauracji. Z drugiej strony, pełne miejsc, gdzie po zmroku nawet lokalni mieszkańcy przemykali szybkim krokiem, aby bezpiecznie dotrzeć do swoich domów.

Również ludzi mieszkających w Rumuni można podzielić na dwie grupy, z których jedna to dość sceptycznie nastawieni do obcokrajowców ludzie, a druga to otwarci na świat, mówiący biegle po angielsku, głównie młodzi w okolicach 30tego roku życia. Można było odnieść wrażenie, że Ci pierwsi jeszcze nie przywykli do zmian zachodzących w ich kraju, że otwarte granice Unii Europejskiej nie są dla nich. Ci drudzy natomiast, bardzo chętnie z nami rozmawiali, byli ciekawi historii i kultury naszego kraju. Co łączy te dwie grupy? Ciepło i gościnność, którą każda z nich okazywała na swój sposób i potwierdziła zasadę, że uśmiech i przyjazny gest jest rozumiany w każdym języku świata.

Wyjazd 14- osobowej grupy wraz z opiekunami odbył się w ramach realizacji programu Erasmus+, w którym od trzech lat uczestniczy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Tytuł projektu:,, We believe in a better Europe” pozwala uczestnikom poznać sposoby zdobywania energii poprzez wykorzystanie między innymi  siły wody oraz spalania odpadów w odpowiednich piecach. Uczniowie z naszej szkoły wraz z kolegami z Tahiti, Grecji i Rumunii mieli okazję zwiedzić elektrownię oraz tamę znajdującą się na wysokości 800 m n.p.m. wykorzystującą znajdujące się tam naturalne zasoby wody do produkcji energii. W trakcie spotkania uczestnicy podsumowali dotychczasową pracę przy projekcie, która ma na celu przybliżyć młodym ludziom problem zanieczyszczenia wody i niebezpieczeństwo jej braku dla następnych pokoleń , problem odpadów i złą jakość powietrza spowodowaną niestety działalnością człowieka z powodu braku uświadomienia mieszkańców dot. skutków spalania w swoich piecach wszystkiego, co jest już niepotrzebne wpuszczając w ten sposób do atmosfery niebezpieczne związki chemiczne.

Co ten wyjazd dał naszym uczniom? Dla wielu z nich była to pierwsza zagraniczna podróż, a zarazem pierwsza okazja by chociażby sprawdzić swoje umiejętności językowe poza szkolną ławką. Jak sami podkreślają, była to najcenniejsza lekcja w ich dotychczasowym życiu. Dodatkowo, wyjazd dał im możliwość przekonania się, że pomimo dzielących nas odległości, bariery językowej oraz różnych wydarzeń historycznych, łączy ich wiele. Wspólne zainteresowania, marzenia, troska o środowisko naturalne, sposób spędzania wolnego czasu a nawet plany na przyszłość.

To była zdecydowanie udana podróż, dzięki której udało się zaszczepić w naszych uczniach to co najważniejsze: chęć poznania świata i otwarcie się na nowe kultury.